Veřejné osvětlení

Více informací

Vnitřní
osvětlení budov

Více informací

Časté dotazy k úspornému osvětlení

1

Co znamená pojem teplota světla?  Otázka

Barva světla (nebo také teplota chromatičnosti) se vyjadřuje v jednotce K. Označuje se tak, jak se světlo blíží dennímu osvětlení. Například chromatičnost okolo 2000 K označuje teplou žlutou barvu. Ta se hodí u veřejného osvětlení například do parků nebo do satelitních měst s malou frekvencí provozu. Tato žlutá barva obsahuje malý podíl modré složky a je šetrnější vůči zvěři a hmyzu v nočních hodinách. Teplota mezi 4000 až 4500 K se přibližuje k průměrnému dennímu osvětlení. Podíl modré složky je zde vyšší. Teplota nad 5000 K (kde se podíl modré složky zvyšuje) znamená „bílé světlo“. To je vhodné z důvodu bezpečnosti například na přechodech pro chodce nebo na hodně frekventovaných cestách.

2

Co to je světelný smog?  Otázka

Zářivkové světla vyzařují do všech stran. Proto část jejich výkonu je označována jako smog, neboť vytvořené světlo nemíří tam, kde je potřeba. To je problém například na sídlištích, kde zářivkové lampy svítí do oken domů. Světelný smog u zářivkových světel je cca 40 až 50 %. Z toho mimo jiné vyplývá, že 50 % spotřebované energie se vyplýtvá. Naproti tomu LED svítidla používají diody, které světelný tok usměrňují. Světelný smog u LED světel je mezi 0 až 10 % z jejich výkonu.

3

Dá se nějak měřit účinnost světel?  Otázka

Ano, samozřejmě. Z hlediska účinnosti je nejdůležitější údaj počet lumenů na watt. Běžné světla dosahují hodnoty 100 až 120 lm/W. Dnes nejmodernější světla už dosahují účinnost až 160 lm/W. To znamená, že z 1 W použité elektřiny umí starší typy světel vyrobit 100 jednotek světla, zatímco nejlepší technologie současnosti světla vyrobí 1,6 x více. Toto má smysl řešit zejména u veřejného osvětlení. Rozdíl ve spotřebě mezi průměrným a špičkovým LED světlem může být 30 až 40 %!

4

Jaké jsou hlavní technické rozdíly mezi LED světly?  Otázka

Mezi hlavní rozdíly patří účinnost, tedy lm/W (to má klíčový důsledek pro ekonomiku provozu). Dále u světel hraje roli teplota chromatičnosti (je nutno voliv vhodnou chromatičnost pro vhodné využití). Moderní světla lze vybavit senzory a dálkovým monitoringem (to výrazně snižuje náklady na údržbu a servis světel a také to zlepšuje ekonomiku provozu).

5

Jak je to s životností LED světel?  Otázka

Kvalitní LED světla mají životnost cca 50.000 hodin. Je potřeba odlišovat parametr, při kterém je životnost uváděna. Nejvhodnější parametr je životnost při L70. Tento parametr označuje, za kolik hodin se sníží výkon světla na 70 % původního výkonu a zároveň je světlo provozováno při teplotě 45 stupňů Celsia. Někteří dodavatele místo toho poskytují údaj o životnosti 100.000 hodin při L90. Tento údaj označuje, za jak dlouho se sníží výkon světla na 90 % původní hodnoty, ale při provozní teplotě 25 stupňů Celsia. Zejména u veřejného osvětlení je údaj L90 hlavně marketing, protože světlo běžně při 25 stupních Celsia nepracuje.

6

Jaká je návratnost při výměně zářivkových trubic za LED trubice  Otázka

Pokud se mění jen trubice a obal zůstává, tak může být doba návratnosti do dvou až tří let v takových budovách, kde jsou světla v provozu alespoň 1000 hodin ročně. Jsou však budovy (například nemocnice), kde v důsledku norem je nutno používat světla 24 hodin denně. U těchto světel je možno díky prosté výměny zářivkových trubic za nové LED světla dosáhnout návratnost vložené investice již cca do jednoho roku!

Benekov - firma s tradicí

Zkušenost, inovace, flexibilita, komunikace a moderní řešení šitá na míru našim zákazníkům. To je Benekov, výhradně česká firma s tradicí od roku 1949.

Nejlepší dostupné
technologie
Komplexní řešení
výroby energií
Nejlepší technické
řešení
na českém trhu
Špičkový servis
po celé ČR
Česká firma
a tradice
od roku 1949
Vlastní výzkum
a vývoj
VÍCE INFORMACÍ O NÁS

Moderní technologie Benekov

Využíváme nejmodernější technologie. Nabízíme nejlepší technické řešení na českém trhu. Máme vlastní výzkumné a vývojové středisko.

VÍCE informací
Kabely Podlaha LCD Kotel Solární panely Venkovní jednotka Vnitřní jednotka Lampa Větrná elektrárna

Kontaktujte nás

Chcete navrhnout ideální řešení?
Zajímá vás cena? Nebo se jen potřebujete na něco zeptat?
Napište nám prostřednictvím formuláře vpravo.
Nebo na mail obchod@benekov.com. Případně volejte 602 457 888.

zavřít

Kontaktujte nás

Pošlete nám nezávaznou poptávku.