Kontroly kotlů

Osoby uvedené v tomto seznamu se dlouhodobě zabývají montážemi a servisem kotlů BENEKOV. Zároveň jsou proškoleny k provádění kontrol kotlů v souladu se Zákonem 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší.

V případě dotazů ohledně kontrol kotlů můžete kontaktovat naše servisní oddělení:

Karel Lampa, tel. 724 900 473, email: karel.lampa@benekov.com

Zdeněk Orság, tel. 602 543 782, email: zdenek.orsag@benekov.com

Autorizované kontroly kotlů na tuhá paliva – základní informace

Máte doma kotel na tuhá paliva? Potom byste měli vědět o změně zákona, na jejímž základě mají domácnosti s vybranými typy kotlů povinnost nechat si provést jejich kontrolu a poté předložit její výsledek příslušnému obecnímu úřadu. Tato povinnost se vztahuje na kotle na tuhá paliva, které mají příkon 10 až 300 kW. Kotel musí splňovat podmínky alespoň třetí emisní třídy a těm, kteří si kontrolu provést nenechají, hrozí vysoká pokuta – až do výše 20 000 Kč.

Kontrola kotlů musí být provedena do konce roku

Podle přijatého zákona o ochraně ovzduší (č. 201/212 Sb.) musí být kontrola kotle provedena ještě letos, nejpozději tedy do 31.12.2016. Další kontroly už pak budou povinné vždy jednou za dva roky. V případě, že máte doma kotel značky BENEKOV, obraťte se na nejbližšího servisního technika – jejich kompletní seznam najdete na této stránce – https://www.benekov.com/kontroly-kotlu. Žádost raději příliš neodkládejte, aby mohla být provedena včas, do konce tohoto roku.

Příprava na kontroly kotlů

Ještě předtím, než k Vám přijde proškolený servisní technik od výrobce, je třeba kotel připravit, aby mohla být kotle řádně provedena. Kotel tak musí být připravený ve studeném stavu, dále musíte mít nachystané dostatečné množství předepsaného paliva. Jestliže v průběhu čištění zjistíte, že některé součásti kotle budou potřebovat vyměnit, nezapomeňte to technikovi předem nahlásit, aby je mohl vzít s sebou a provést výměnu během kontroly kotle.

Průběh kontroly kotlů na tuhá paliva

Servisní technik kompletně zkontroluje celý kotel, posoudí stav kotle, komína a kouřovodu, dále zkontroluje zapojení kotle a topného systému, a pokud bude třeba, tak i vymění potřebné díly. Pokud jde o cenu, záleží vždy na konkrétní situaci a rozsahu práce, obvykle se ale pohybuje okolo 1 500 Kč. V případě výměny vadných dílů nebo jiných úkonů ale mohou být náklady i vyšší.

Aby kontrola kotle podle zákona o ochraně ovzduší skončila s kladným hodnocením, musí být kotel a celý systém v pořádku z pohledu bezpečnosti provozu a plné funkčnosti.

Kdo může kontroly kotlů provést?

Kontroly kotlů na tuhá paliva nemůže dělat každý, ale podle předpisů ji mohou provádět pouze výrobcem proškolené servisní firmy, kteří mají požadované oprávnění k instalaci, provozu a údržbě. V případě, že máte kotel značky BENEKOV, je třeba, aby jeho kontrolu provedl technik, který má oprávnění přímo od firmy BENEKOV. U spalovacích stacionárních zdrojů, jejichž výrobce už zanikl nebo jej nelze zjistit, mohou kontrolu provést i servisní technici od jiného výrobce, musí být ale řádně proškolení výrobcem stejného typu spalovacího zdroje.

Předpokládaný vývoj v dalších letech

Prodej nevyhovujících kotlů na tuhá paliva byl ukončen již v průběhu roku 2014, v letošním roce probíhají kontroly kotlů a jejich odborné seřízení. Od 1.1.2017 mají všichni majitelé kotlů na tuhá paliva s příkonem od 10 do 300 kW povinnost předložit potvrzení místnímu obecnímu úřadu (poté co dostanou výzvu). V roce 2018 by pak měl být ukončen i prodej kotlů, které patří do třetí emisní třídy, od roku 2022 by pak měly mít všechny domácnosti, používající kotle na tuhá paliva, povinnost doložit potvrzení, že jejich kotel patří alespoň do třetí emisní třídy, jinak jim bude hrozit pokuta až 50 000 Kč. Stejně vysoká pokuta pak bude hrozit i těm, kteří by pro topení používali nepovolené druhy paliv (např. guma, plast, textil, odpad apod.).

Benekov - firma s tradicí

Zkušenost, inovace, flexibilita, komunikace a moderní řešení šitá na míru našim zákazníkům. To je Benekov, výhradně česká firma s tradicí od roku 1949.

Nejlepší dostupné
technologie
Komplexní řešení
výroby energií
Nejlepší technické
řešení
na českém trhu
Špičkový servis
po celé ČR
Česká firma
a tradice
od roku 1949
Vlastní výzkum
a vývoj
VÍCE INFORMACÍ O NÁS

Moderní technologie Benekov

Využíváme nejmodernější technologie. Nabízíme nejlepší technické řešení na českém trhu. Máme vlastní výzkumné a vývojové středisko.

VÍCE informací
Kabely Podlaha LCD Kotel Solární panely Venkovní jednotka Vnitřní jednotka Lampa Větrná elektrárna

Kontaktujte nás

Chcete navrhnout ideální řešení?
Zajímá vás cena? Nebo se jen potřebujete na něco zeptat?
Napište nám prostřednictvím formuláře vpravo.
Nebo na mail obchod@benekov.com. Případně volejte 602 457 888.

zavřít

Kontaktujte nás

Pošlete nám nezávaznou poptávku.